News archive
Vardadienius švenčia:

Šiandien švenčiame:

Newsletter:

some_text

RSS news

 

Primename “SARTAI 2018” renginys yra  nemokamas !!!

postheadericon Naujienos

postheadericon Lenktynių dirigento batuta šiemet patikėta R. Pikauskui

There are no translations available.

Tik dvi savaitės beliko iki ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“, kurios pagal nusistovėjusias šimtametes tradicijas Dusetose rengiamos pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį.

 R PIKAUSKAS

Spustelėjęs šaltukas ir iš dangaus pagaliau pabiręs tikrosios žiemos atributas – sniegas - optimistiškai nuteikė šventę organizuojančių žemės ūkio ministerijos kartu su Zarasų rajono savivaldybe suburtą varžybų organizacinį komitetą ir būrį talkininkų, ko ne kasdien pateikiančių džiugių naujienų apie atliktus pasirengimo šiai šventei darbus.

 

Todėl netenka abejoti, kad šeštadienį, vasario 3-ąją, Dusetose vėl šurmuliuos ne tik šį Aukštaitijos kampelį garsinanti, gausybę žirgų mylėtojų sutraukianti šventė „Sartai 2018“, šiemet įtraukta į valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą.

Kad ši šventė paliktų puikius įspūdžius ir žiūrovams, ir sportininkams, nemažai išmonės bei atidos tenka pademonstruoti teisėjų kolegijai, kuriai Dusetose šiemet vadovaus žirgų sporto entuziastams gerai pažįstamas Romaldas Pikauskas.

 ABR 0417

„Lenktynių dirigento batutą nedvejodamas perduodu į patikimas rankas. Kolega Romaldas – konkretus ir patyręs šios sporto šakos specialistas, vienodai reiklus varžybų dalyviams, visada besilaikantis varžybų reglamento ir taisyklių“, - sako respublikinės lenktyninių žirgų lygos direktorius Vidmantas Isoda, pernai pats vadovavęs ristūnų lenktynėms Dusetose.

 

58-erių R. Pikauskas Vilniaus politechnikume studijavo autotransporto specialybę, o dabar dirba VĮ „Turto banko“ NT departamente. Tačiau didžiausi jo pomėgiai - ristūnų žirgų sportas, automobiliai bei, kaip ir daugumos lietuvių – krepšinis, nesikeičia jau daugelį metų.

 

Respublikinėje lenktyninių žirgų lygoje Romaldas teisėjauja nuo šio tūkstantmečio pradžios. Vien Dusetose vykstančiose ristūnų lenktynėse, pagrįstai laikomose tikru žirginio žiemos sporto perlu, R. Pikauskas net penkis kartus buvo skiriamas varžybų vyriausiuoju teisėju, keturis – vyriausiojo teisėjo pavaduotoju, kartą – teisėju.

 

Ar sunku teisėjauti žirgų lenktynėms ir kokie svarbiausi jų momentai neturi praslysti pro budrią arbitro akį?

ABR 1295 

„Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog lengva, - sako R. Pikauskas. – Žirgų lenktynėse irgi kunkuliuoja nesuvaidintos aistros, o ir vadeliotojas, ir žirgas – gyvi organizmai, turintys savo charakterį, įpročius ir įgeidžius. Tačiau svarbiausias teisėjų uždavinys - griežtai laikytis patvirtintų taisyklių, fiksuoti visų dalyvių visus nusižengimus, o važiavimo metu priimti labai greitus ir, svarbiausia, teisingus sprendimus“.

 

Lenktynių vyriausiasis teisėjas neslepia, jog nebe sunkiausia skirti griežčiausias bausmes (šalinimą iš lenktynių) radus žirgo teigiamą dopingo testą, o važnyčiotojo – teigiamą alkoholio testą ar grubų elgesį teisėjų, žirgo atžvilgiu.

 

Tačiau bene dažniausia pasitaikantys šiame sporte pažeidimai, pasak R. Pikausko, - tai tako keitimas iki starto linijos, krosingas (važiavimo krypties keitimas trukdant kitiems dalyviams), krypties keitimas finišo tiesiojoje, nepasitraukimas dešinėn žirgui sušuoliavus, neatsargus važiavimas, vadelių paėmimas į vieną ranką, trukdymas šalia važiuojančiam žirgui, važiavimas zigzagais, šūkavimai, keiksmai.

 ABR 1327

Vyriausiasis teisėjas džiaugiasi, jog absoliuti dauguma į Dusetas atvykstančių žiūrovų  supranta šį gražų ir mielą akiai sportą, todėl papildomų paaiškinimų jiems nereikia.

 

Lenktynėse dirbantys teisėjai nepasikliauja vien budria savo akimi. Jų darbą gerokai palengvina nauja starto mašina, kuri vasario 3-ąją irgi bus Dusetose. Ji sumontuota galingo „Ford“ visureigio bazėje, o jos išskleidžiamų 16 metrų sparnų plotis leidžia vienoje, pirmojoje linijoje rikiuoti net 8 žirgus, kurių kiekvienam tenka 2 metrų pločio starto takelis.

 

Anksčiau tokia prabanga galėdavo naudotis tik 6 žirgų vadeliotojai.

Starto teisėjams yra įrengtos dvi vietos automobilio gale, iš kurių jie gali patogiai stebėti starto eigą ir užtikrinti taisyklių laikymąsi.

 

Lenktynių spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“

Tel. + 370 612 93662

el./paštas visusbonus@dtiltas.lt

 

postheadericon Dusetų hipodromas jau blizga ledu

There are no translations available.

Vasario 3-ąją Dusetose vyksiančios ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“ bus jau 220-osios jų istorijoje ir 110-osios, kaip oficialiai organizuojamas renginys.

ledas1

 

Šiemetinė ne tik žirginio sporto mėgėjų šventė, kasmet sutraukianti po 20-30 tūkstančių gerbėjų, dar prasmingesnė. Ji įtraukta į valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą.

 

Garbingos sukaktys įpareigoja renginio organizacinį komitetą padaryti viską, kad nė vienas atvykęs į Dusetas nenusiviltų tradicine žiemos švente.

 

„Neabejoju, kad užteks ir ryžto, ir išmonės atlikti visus darbus, tačiau šventės rengėjams bene daugiausia nerimo kelia mūsų visų labai laukiamas šaltukas“, - žemės ūkio ministerijoje įvykusiame šios šventės organizacinio komiteto posėdyje kalbėjo „Sartai 2018“ organizacinio komiteto pirmininkas, viceministras Saulius Savickis.

 ledas6

Savaitgalis gerokai pataisė šventės organizatorių nuotaikas. Spūstelėjęs šaltukas surakino žemę, o vakar popietę Dusetų hipodrome, kuriame jau keli dešimtmečiai vyksta žirgų lenktynės, pradėtas formuoti ledo takas.

„Nenuvertindamas kitų šio renginio sudedamųjų dalių pasakysiu, jog ledas hipodromo take - pagrindinė būsimos žirgų sporto šventės sąlyga. Nėra ledo – nėra ir lenktynių, - renginio spaudos centrui, viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė „Lietuvos žirgyno“ direktorius Edgaras Jeninas. – Todėl kai tik šaltis sukaustė žemę, hipodromo takus pradėjome lieti Sartų ežero vandeniu, kuris beregint virsta tvirtu ledu“.

E. Jeniną ir visą šiuos darbus atliekančią komandą dar labiau džiugintų sniegas, kurį beliktų suspausti ir išlyginti, o tada perlieti vandeniu. Taip ledas storėtų dar sparčiau, o ir jo formavimas atsieitų pigiau.

Tačiau laukti nebėra kada ir belieka tik džiaugtis nusistovėjusia palankia tokiems darbams temperatūra bei nemenką patirtį jau įgijusių traktorininkų Viktoro Tuševo bei Olego Kudeliovo, Sartų vandeniu liejančių hipodromo taką, stropumu.

Pasak E. Jenino, esant tokiam šaltukui suformuoti kokybišką ledo taką prireiks maždaug 10-ties dienų. Todėl tikimasi, jog sausio 25 d. Dusetų hipodromo takas jau bus parengtas lenktynėms ir tada bus galima kviesti specialistus tikrinti jo kokybę.     

ledas7„Jei spaudžia dešimties ar daugiau laipsnių šaltukas, ledo take vandenį kasdieną liejame po du kartus – ryte ir vėlai vakare, o kartais – net ir naktį, - sako vienas šio darbo specialistų, „Sartų žirgyno“ skyriaus vedėjas Kęstutis Svilas. – Kai Dusetų apylinkėse tebūna kokie minus penki, ledo taką „storiname“ tik kartą, nes vanduo nespėja sušalti į ledą“.

Pasak K.Svilo, būsimasis ledo takas kasdien „pagirdomas“ mažiausia 14 talpių cisternų, kurių kiekvienoje po 10 kubinių metrų Sartų ežero vandens. Norint hipodromo takus padengti patikimu, žirgų lenktynėms tinkamu ledu, iš Sartų ežero kasmet tenka „pasiskolinti“ per 1500 kubinių metrų vandens.

Nuo pat pradžių garsiosios žirgų lenktynės vykdavo ant Sartų ežero ledo, tačiau vėliau dėl vis minkštėjančių žiemų ir vis gausėjančių  žiūrovų, o ir dėl pačių sportininkų saugumo, lenktynės perkeltos į specialiai joms ežero pakrantėje pastatytą hipodromą.

Tačiau vanduo ledo takui lieti pumpuojamas tik iš Sartų ežero. Tad galima tvirtinti, jog garsiosios lenktynės ir dabar tebevyksta ant to paties ledo.    

Žirgų lenktynės prie legendomis apipinto Sartų ežero, o anksčiau – ant jo ledo, yra vienas seniausių masinių renginių šalyje, kasmet pritraukiantis kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų. Pradėtos rengti XVIII amžiuje, jos reguliariai vyksta nuo 1905 metų, o respublikinėmis paskelbtos 1955 metais.

Ristūnų žirgų lenktynes ,,Sartai 2018“ organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

 

 

Lenktynių spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“

Tel. + 370 612 93662

el./paštas visusbonus@dtiltas.lt

 

postheadericon Vasario 3-ąją Dusetose - ne vien žirginio sporto entuziastų šventė

There are no translations available.

Tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“ ir jų programą praturtinanti, nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos šventė, kurią organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, laikantis ilgamečių tradicijų Dusetose bus surengta vasario 3-ąją, pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį.

Renginio data patvirtinta žemės ūkio ministerijoje įvykusiame šios šventės organizacinio komiteto posėdyje, kurį vedė „Sartai 2018“ organizacinio komiteto pirmininkas, viceministras Saulius Savickis.

„Ko gero neberasi žmogaus, kurio nebūtų pasiekęs aidas apie per kelis amžius gilias tradicijas įgijusią žirginio sporto žiemos šventę – Sartų lenktynes, garsinančias ne tik šį Aukštaitijos kampelį, bet ir visą šalį, - lenktynių spaudos centrui, viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė S. Savickis. - Kasmet randasi vis daugiau norinčių pasigėrėti eikliaisiais, pasagomis ledą skeliančiais ristūnais ir laimingais, šalčio parausvintais skruostais jų vadeliotojais ar nepakartojamu koloritu renginį gaubiančia muge, tampančia savotiškomis kultūrinio paveldo puoselėtojų varžytuvėmis“.

 

Renginio organizacinio komiteto pirmininko nuomone, 2018-ųjų vasario 3-ąją vyksianti „Sartų 2018“ šventė bus dar įstabesnė ir turiningesnė, nes ji įtraukta į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą. O tai įpareigoja tiek pačius renginio organizatorius, tiek visus šventės dalyvius.

Organizacinio komiteto nariai apžvelgė būtiniausius pasirengimo šioms tarptautinėms varžyboms darbus, numatė terminus iki kada jie turi būti padaryti ir kas juos atliks.

Pagal per eilę metų susiklosčiusias renginio tradicijas ir 2018-aisiais ristūnų lenktynės bus orientuojamos į devynis pagrindinius važiavimus, o visą žirginio sporto žiemos šventę Dusetose vainikuos „Didysis žiemos prizas“, kurį tradiciškai steigia Žemės ūkio ministerija ir kuris įteiktas eikliausiojo ristūno vadeliotojui.

Šios šventės dalyviai Dusetų hipodromo ledo take varžysis ir dėl kitų garbingų trofėjų, kurių fondas, kaip tiksi organizatoriai, nebus mažesnis nei pernai.

Į šią žiemos šventę bus kviečiami geriausi Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų šalių žirginio sporto puoselėtojai.

„Sartai 2018“ organizatoriai daug dėmesio skirs ne tik sportinei renginio daliai, bet ir tradicinėms mugėms, parodoms, koncertams ir kitoms priemonėms, populiarinančioms mūsų nacionalinį paveldą ir etnines vertybes“, – akcentavo organizacinio komiteto narys, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

Rengiantis šiai šventei nelengva darbų našta tenka varžybų šeimininkams, zarasiškiams, per eilę metų įgijusiems nemenką patirtį ir daug prisidedantiems, kad kiekvienas, atvykstantis į Dusetas, būtų pasitinkamas ir išlydimas kaip laukiamiausias svečias.

Meras akcentavo, jog „Sartų 2018“ šventė irgi bus vienas didesnių bei svarbesnių renginių rajone, skirtų garbingam valstybės atkūrimo 100-čiui.

Tradicines respublikines ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2018“ ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojančią mugę vasario 3 d. Dusetose surengti patikėta didelę tokių renginių patirtį turinčiai VšĮ „Promo events“.

Lenktynės žiūrovams – nemokamos.

 

Žirgų lenktynės šalia legendomis apipinto Sartų ežero, o anksčiau – ir ant jo ledo, pradėtos rengti XVIII amžiuje. Tai vienas seniausių masinių renginių šalyje, kasmet pritraukiantis kelias dešimtis tūkstančių žiūrovų. Kai kurie išlikę šaltiniai byloja, kad šiemetinės žirgų lenktynės kaip organizuojamas, ne stichiškas renginys Dusetose bus jau 220-tosios, o oficialios – 110-tosios. Respublikinėmis paskelbtos 1955 metais.

Algimanto BRAZAIČIO nuotraukos

 
 

postheadericon Ryškėja žirginio sporto šventės „Sartai 2018“ kontūrai

There are no translations available.

Įvykusiame ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ organizacinio komiteto posėdyje patvirtinti varžybų ir neatsiejama jų dalimi tapusios, nacionalinį paveldą bei kultūrines etnines vertybes propaguojančios žiemos šventės nuostatai ir scenarijus.  

Ristūnų žirgų lenktynės ir jas lydinti šventė, į kurią susirenka dešimtys tūkstančių žiūrovų ir kurią organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, Dusetose bus surengta vasario 3-ąją, laikantis ilgamečių tradicijų - pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį.

sartai2017011Sartai 2018“ organizacinio komiteto posėdį vedęs varžybų organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Saulius Savickis pažymėjo, jog baigiamas formuoti lenktynių prizinis fondas šįkart bus didesnis maždaug 10 proc. Todėl  vasario 3-ąją žirgų lenktynių nugalėtojai ir prizininkai iš Dusetų išsiveš ir didesnius piniginius prizus.

Atvykę į Dusetas žirgų sporto mylėtojai galės gėrėtis devyniais važiavimais, kuriuose ledo taku skries skirtingų veislių, skirtingo amžiaus ir skirtingumo pajėgumo žirgai.

 

Lenktynių ir visos šventės, kuri įtraukta į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą, puošmena ir toliau išliks renginį vainikuosiantis ristūnų bėgimas dėl „Didžiojo žiemos“ prizo. Jį tradiciškai steigia šių lenktynių organizatorė – Lietuvos respublikos žemės ūkio ministerija.

 

Šio prizo laimėtojas ir prizininkai išsidalys iki šiol rekordinį 4 000 eurų piniginį prizą.

 

Organizacinio komiteto posėdyje patvirtintas ir varžybų vyriausiasis teisėjas Romaldas Pikauskas. 

sartai2017008Organizacinio komiteto narys, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas akcentavo, jog šįkart dar daugiau dėmesio susilauks ir ristūnų lenktynes lydinti mugė, joje dalyvausiantys ūkininkai ir prekybininkai, tautodailininkai ir nacionalinių amatų puoselėtojai, pasiryžę savo gaminiais tenkinti net įnoringiausių svečių skonį.

„Skatinant tautodailininkus, puoselėjančius ir turtinančius kultūrinį paveldą bei senas nacionalines tradicijas, pagal Dusetų kultūros centro rekomendacijas mugėje jiems bus skirtos nemokamos vietos“, - patikino N. Gusevas.

Kasmet šios šventės organizatoriai prekybininkams, amatininkams, kultūrinio paveldo puoselėtojams Dusetose skiria maždaug po 3 hektarų plotą, kuriame dar niekada nešvilpė vėjai.

 

Šventės organizatoriai sausio 5 d. jau ketina pradėti vietų šioje mugėje rezervavimą.    

 
 

postheadericon „Sartai 2017“ : faktai ir skaičiai

There are no translations available.

ABR 1378• Vasario 4-ąją Dusetų hipodrome pasibaigusios tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2017“ kaip organizuotas, ne stichiškas renginys jų istorijoje buvo jau 221-osios, o oficialios – 110-tosios.

• Jose dalyvavo geriausi žirgų sporto atstovai iš visų trijų Baltijos šalių ir Lenkijos.
• Prie lenktynių starto linijos buvo išrikiuoti 65 ristūnai, išauginti Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse.
• Šiemet sukako 84 metai, kai nuo 1933 m. žirgų lenktynes remia žemės ūkio ministerija.
• Nuo 1968 m. kartu su šiomis lenktynėmis pradėtos rengti ir žiemos mugės, o šiemet nacionalinį kulinarinį, kultūrinį ir liaudies amatų paveldą propaguojanti mugė užėmė rekordinį, 3 hektarų plotą.
• Joje į savo paviljonus svečius kvietė 152 ūkininkų ir prekybininkų, tautodailininkų ir nacionalinių amatų puoselėtojų būrys, savo gaminiais ir išmone tenkinęs net įnoringiausio svečio skonį.
• Patikslintais saugos tarnybų duomenimis „Sartų 2017“ šventę aplankė apie 30 tūkstančių žiūrovų.
• Sportininkai ir varžybų teisėjai palankiai įvertino Dusetų hipodrome suformuotą ledo taką, kuriam išlieti prireikė apie 1500 kubinių metrų vandens, „pasiskolinto“ iš Sartų ežero.
• Atskirų bėgimų laimėtojai ir prizininkai šiemet išsidalijo rekordinį 23 tūkstančių eurų prizinį fondą. Tai dviem tūkstančiais daugiau, nei prieš tai vykusiose lenktynėse.
• Didžiausią – 3 600 eurų piniginį prizą pasidalijo šių lenktynių organizatorės, žemės ūkio ministerijos steigiamo „Didžiojo žiemos“ prizo laimėtojas ir prizininkai.
• „Sartų 2017“ puošmena tapo naujas trasos rekordas. Jo autorius – uteniškis Egidijus Gudonis, laimėjęs ir pagrindinį, „Didįjį žiemos“ prizą, kurio vadeliojamas Gardens Fairytale 1609 metrų distancijos finišo liniją kirto per 2 min. 00,165 sek.
• Ankstesnis trasos rekordas – 2 min. 00,775sek. – irgi priklausė E. Gudoniui ir buvo pasiektas 2014 m. su ristūnu Rodney Augustinu.
• Naujasis trasos rekordininkas antrąjį prizininką Eimantą Klebauską pranoko didžiausia šiemetinėse lenktynėse – 2,61 sek. persvara.
• Mažiausia, vos 0,21 sek. persvara, skyrė Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR vyriausybės prizo laimėtoją Žydrūną Vasilionką (Eruptio Cass) nuo antrąją vietą iškovojusio Sauliaus Matulevičiaus (Elegance Cass).
• Jei būtų steigiamas prizas „Už ryžtą siekiant pergalės“, jo bene labiausiai nusipelnytų „Kasandros grupės“ sportininkas S. Matulevičius, po nesėkmingai susiklosčiusio starto pralaimėjęs tik bėgimo nugalėtojui.
• Su skirtingais žirgais startavęs dvi pergales atskiruose bėgimuose iškovojo Stanislovas Kėrys, laimėjęs „Auga Group“ ir Lietuvos respublikos vyriausybės prizus.
• Ilgiausios, 3200 metrų distancijos, kurioje sportininkai varžėsi dėl „Rokiškio sūrio“ prizų, visą nugalėtojų garbės pakylą užėmė vien dailiosios lyties atstovės : Jelena Fironova (Estija), Vita Lingytė (Lietuva) ir Tatjana Martinsone (Latvija). Tai itin retas šiose lenktynėse atvejis.
• „Sartai 2017“ spaudos centre buvo akredituoti 77 spaudos, radijo ir televizijos, informacinių agentūrų, interneto portalų, rajonų ir regionų žurnalistai.
• Dusetų dailės galerijoje atidaryta jau vienuoliktoji paeiliui Sartų švenčių programą papildanti paroda „Žirgas fotografijoje“.
• Iš pateiktų 585 fotografijų parodoje eksponuojami 63 autorių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos, Čekijos ir Turkijos106 įdomiausi, originaliausi lakštai. 13-os geriausiųjų darbų autoriai apdovanoti parodos diplomais ir prizais.


Algimanto BRAZAIČIO nuotraukos


„Sartai 2017“ spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“
Tel.+370 612 93662

 

 
Random picture
Sartai Video